FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

FAQ, fotograf na ślub, fotografia ślubna, najczęściej zadawane pytania i odpowiedziIlu fotografów robi zdjęcia?
Głównym fotografem jestem ja - Joanna, jednak od 2016 roku w cenie Pakietu Ślubnego pracujemy w duecie, co daje jeszcze więcej możliwości, a zdjęcia, które dla Was wykonujemy są jeszcze bardziej różnorodne, przez co cały materiał zdjęciowy tylko zyskuje :)  Wasza Pamiątka Ślubna staje się jeszcze bardziej wyjątkowa. Najczęściej pracujemy w dwójkę, jednak przy małych ślubach (do 40 gości) lub przyjęciach weselnych wystarczy jeden fotograf.

Gdzie fotografujecie? Czy zajmujecie się tylko fotografią ślubną?
Zajmujemy się przede wszystkim fotografią ślubną, ale kontakt z naszymi Parami często jest trwały i zdarza nam się wykonać również sesje rodzinne czy rocznicowe. Jesteśmy ze Śląska, ale pracujemy w całym kraju. Wykonywaliśmy już zdjęcia m.in. w Stalowej Woli, Krakowie, Krynicy Zdrój, Katowicach, Porąbce, Szczyrku, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Zakopanem, Lubaczowie (woj.Podkarpackie), czy nad naszym pięknym morzem.

Jakim sprzętem dysponujecie? Czy posiadacie zapasowy sprzęt?
Pracujemy na profesjonalnym, pełnoklatkowym sprzęcie w systemie aparatów i obiektywów marki NIKON. Posiadamy trzy korpusy i odpowiedni do reportażu i pleneru ślubnego zestaw obiektywów. Sprzęt jest stosunkowo często wymieniany by dawał gwarancję jakości i pewność działania.

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin ślubny?
Terminy ślubne rezerwujemy nie później niż do końca następnego roku. W tym momencie prowadzimy rezerwację na rok 2019/2020. Przez duże zainteresowanie rozpoczęliśmy już również zapisy na 2021 rok.

Jaka jest wysokość zadatku?
Zadatek wynosi 500 zł . Należy go wpłacić do 7 dni od daty podpisania umowy.

Czy możemy się spotkać i omówić szczegóły osobiście?
Oczywiście. To najlepsza możliwość omówienia wszystkich szczegółów oraz rozwiania wszelkich wątpliwości współpracy. Jeśli jednak odległość jaka nas dzieli jest zbyt duża możemy również umówić się na skype.

Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin przez Internet?
Tak. Czasem brak czasu, a czasem odległość uniemożliwia nam swobodne spotkanie i omówienie szczegółów. Wtedy bez problemu możemy wszystko załatwić przez maila, wiadomości na FB czy również tradycyjnie za pośrednictwem poczty.

Czy posiadacie albumy pokazowe?
Posiadamy kilka produktów pokazowych, w tym drukowane albumy, czy album tradycyjny z wklejonymi zdjęciami. Podczas spotkania wszystko możecie na spokojnie przejrzeć i ocenić indywidualnie ich jakość. Więcej informacji na ten temat  tutaj 

Czy nasz kontakt zakończy się z podpisaniem umowy i zobaczymy się dopiero na ślubie?
Wszystko zależy od Was. Kontakt mamy cały czas. Możecie śmiało do nas pisać i dzwonić. Jeśli wybraliście pakiet z sesją narzeczeńską czeka nas jeszcze co najmniej jedno spotkanie przed ślubem ;) Na tydzień przed Wielkim Dniem wysyłamy do Was również formularz informacyjny, w którym poprosimy Was o ostateczne informacje, adresy i godz. spotkania tak byśmy wspólnie byli pewni, że nic nam nie umknie.

Ile będziemy czekać na zdjęcia?
Gotowy materiał zdjęciowy zobaczycie nie później niż 2 miesiące po zakończonych zdjęciach, w tym również sesji ślubnej. Tempo pracy zależy od intensywności sezonu oraz zrealizowania sesji ślubnej. Wszystko możecie śledzić na naszym profilu na FB : www.facebook.com/sercewkadrze

Czy poddajecie zdjęcia retuszowi?
Tak. Każde wybrane zdjęcie poddajemy autorskiej obróbce. Więcej na temat zdjęć znajdziecie poniżej.

Dlaczego to tyle kosztuje?
Na cenę fotografii ślubnej ma wpływ bardzo dużo czynników. Ostateczna cena ustalana przy pakiecie ma w sobie zawarte wszystkie koszty jakie fotograf musi ponieść w związku z realizacją ustalonej usługi, a dopiero potem pewien odsetek stanowi wartość jego zarobku. Do najważniejszych kosztów należą opłaty związane z prowadzeniem firmy, w tym ZUS, podatek i księgowość, następnie należy wziąć pod uwagę koszty dojazdu na spotkanie, na ślub, na plenery; koszty związane z wykonaniem zdjęć, jak zakup bardzo kosztownego sprzętu wysokiej klasy sięgające kilkudziesięciu tysięcy na start i jego amortyzacja, naprawy, wymiana na nowy oraz koszty postprodukcji: komputer, monitor i profesjonalne oprogramowanie do obróbki zdjęć i przede wszystkim koszty realizacji albumów. Fotograf podczas jednego ślubu pracuje ciągle od 12-15 h w pełnym skupieniu i obarczony odpowiedzialnością za waszą pamiątkę ślubną, następnie poświęca kilka tygodni, po kilka godzin dziennie nad materiałem zdjęciowym, później albumem. Do tego wszystkiego dochodzą koszty reklamy czy koszty prowadzenia strony internetowej.  Nie zapominajmy również, ze fotografia jest produktem ekskluzywnym, w miarę rozwoju marki i zbieranego przez lata doświadczenia jej wartość wzrasta.

Jakie są koszty dojazdu? Czy musimy zapewnić nocleg?
Wszystko zależy gdzie będzie ślub i wesele, oraz jaki pakiet wybierzecie. W większości przypadków koszty dojazdu na ślub wliczone są w cenę usługi. Podczas spisywania umowy na pewno poruszymy ten temat i ustalimy tą kwestie. Wszystkie inne dodatkowe koszty podczas plenerów wynikające z ich charakteru są po stronie Państwa Młodych.

Czy posiadasz własny środek transportu, czy musimy zapewnić kierowcę?
Oczywiście, nie musicie się tym martwić. Posiadamy własny samochód.

Jaki jest maksymalny czas pracy podczas ślubu? Ile kosztuje każda dodatkowa godzina pracy?
Podczas Ślubu jesteśmy do Waszej dyspozycji od przygotowań po oczepiny, nie dłużej jednak niż do godz. 0:30. Najczęściej rozpoczynamy swoją pracę w okolicach godz. 11:00-12:00 w trakcie makijażu Panny Młodej. Jeśli przygotowania rozpoczynają się wcześniej wtedy ustalamy szczegóły indywidualnie. Po godz. 0:30 raczej nie fotografuję, gdyż zdjęcia wykonane już o tej porze nie nadają się najczęściej do publikacji.

Czy możemy zrobić krótką sesję ślubną w dniu ślubu?
W dniu ślubu Wasze emocje są świeże, atmosfera wyjątkowa, a dodatki niepowtarzalne - to idealny czas na krótki nacechowany mocno emocjami plener ślubny. Możemy go wykonać w drodze na sale lub w trakcie przyjęcia weselnego, w okolicach sali lub w niedalekiej od niej odległości. Czas takiej sesji to nie dłużej niż 30 min.

Czy wykonujecie zdjęcia grupowe?
Zawsze staramy się wykonać dla Was jedno zdjęcie grupowe ze wszystkimi gośćmi weselnymi. Najczęściej wykonujemy je po ceremonii w kościele / USC, jeszcze przed życzeniami, tak by każdy miał możliwość uczestniczenia w nim. Również bardzo chętnie robimy zdjęcia z rodzicami, dziadkami, świadkami czy drużbami, staramy się by zdjęcia te nie były zanadto pozowane dlatego wykonujemy je najczęściej przy okazji związanej z danymi osobami, jak np. podziękowania dla rodziców. Jeśli Państwo Młodzi mają życzenie wykonania sobie zdjęć z każdym gościem osobno lub w mini grupach np. z każdym stolikiem, należy to ustalić podczas spisywania umowy. 

Czy zajmujecie się wideofilmowaniem?
Nie, ale jeśli macie problem ze znalezieniem dobrego kamerzystę, chętnie polecimy Wam kilku dobrych fachowców.

Czy posiadacie zaświadczenie z kurii do fotografowania w obiektach sakralnych?
Tak. Uczestniczyliśmy w specjalnym dwudniowym kursie i otrzymaliśmy bezterminowo licencje z Kurii w Krakowie na fotografowanie w obiektach sakralnych niezależnie od miejsca ślubu.


Czym charakteryzują się wasze zdjęcia? 
To przede wszystkim naturalne, ale przy tym żywe, pełne prawdziwych barw i kontrastów kadry. Lubimy od czasu do czasu zmienić obróbkę, jeśli taki styl reprezentuje Para Młoda i stworzyć bardziej przydymione, nieco artystyczne kadry. Wszystkie zdjęcia, które od nas otrzymujecie są w kolorze, dopiero kilka wybranych przez nas kadrów jest powielonych w czarno-białej obróbce.

W jakim stylu fotografujecie?
Nasz styl pracy to połączenie reportażu i portretu z dużym naciskiem na emocje oraz detale towarzyszące ceremonii ślubnej. Wykonujemy zdjęcia reportażowe kiedy dzieje się coś ważnego, a kiedy tempo spada tworzymy oryginalne, artystyczne portrety państwa młodych i detali ślubnych. Nie narzucamy się swoją osobą i nie tworzymy pozowanej atmosfery. Wiemy również kiedy zrobić przerwę, wyjść, nie robić zdjęć i dać Wam intymną chwilę dla siebie. Staramy się, by każdy kadr był wyjątkowy, ale przy tym naturalny, a każdy uśmiech czy łzy prawdziwe.

Na jakim sprzęcie pracujecie?
Zdjęcia wykonujemy profesjonalnym pełnoklatkowym sprzętem o wysokiej jakości. Fotografujemy głównie w świetle zastanym, ale gdy wymaga tego sytuacja używamy pojedynczej systemowej lampy zewnętrznej przyczepionej do aparatu. Nie błyskamy Wam bezpośrednio wielkim fleszem po oczach, a raczej tylko doświetlamy światłem odbitym, przez co zdjęcia mają dalej swój naturalny charakter, nie są płaskie i nie narzucają się na nich nieestetyczne cienie.
Jak wyglądają zdjęcia przed i po?
KILKA PRZYKŁADÓW PRZED / PO


Czy jest możliwość uzyskania negatywów cyfrowych RAW ( całego nieobrobionego materiału zdjęciowego)?
Zdjęcia podlegają prawu selekcji - nie każde zdjęcie nadaje się do publikacji. Fotograf ślubny mimo iż pracuje cały dzień, na wykonanie jednego wartościowego zdjęcia ma tak naprawdę ułamek sekundy, chwilę Waszych emocji, moment sytuacji, a przy tym szereg utrudnień, takich jak światło, tłum ludzi, ograniczoną przestrzeń. Zdarza się, że musi wykonać serię zdjęć tej samej sytuacji, w różnych ustawieniach by uzyskać idealny kadr. Wszystko to w połączeniu z późniejszą selekcją oraz indywidualną obróbką stanowi o produkcie końcowym, pod którym fotograf się podpisuje, a za który klient płaci - surowe pliki RAW, takim produktem nie są. Jednak nie martwcie się, jeśli będzie więcej ciekawych i wartych uwagi kadrów poinformujemy Was o tym. 

W jakiej postaci otrzymamy zdjęcia?
Cały materiał końcowy otrzymujecie na oryginalnie zapakowanym nośniku USB. Każde wybrane zdjęcie poddane jest autorskiej obróbce, w wysokiej jakości i rozdzielczości gotowe do druku. Dodatkowo otrzymujecie również zestaw  50 odbitek w formacie 15x23 cm. Jest możliwość również wywołania dodatkowych odbitek, wykonania fotoobrazu czy fotoalbumu.

Ile zdjęć otrzymamy w materiale końcowym ze ślubu? 
Stawiam na jakość, nie na ilość. W ofercie otrzymacie minimalną ilość zdjęć, jednak nie zawsze jest to ostateczna wartość, często jeśli materiał jest tak bogaty i ciekawy otrzymujecie ode mnie w prezencie kilka dodatkowych ujęć.  Doceniam zaangażowanie oraz miłą i fajną zabawę. Sam reportaż ślubny to ok. 350-400 poddanych obróbce kadrów.