Kategorie
SESJA LIFESTYLE

SESJA LIFESTYLE CO TO JEST I JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

LIFESTYLE styl życia. 

Zatem czym będzie fotografia lifestyle? Będzie opowiadać o życiu, o codzienności, o stylu bycia jaki charakteryzuje fotografowane osoby. Głównym tematem do zdjęć może być wszystko, życie rodzinne, randka dwojga zakochanych, jeden dzień z życia, momenty pokazujące pasję, pracę, chwile w domu, na spacerze lub w podróży.

Tematyka może być różna, jednak to, co łączy takie sesje, to naturalność, zwyczajność niezwykłych momentów, które najczęściej umykają naszej pamięci, które w zabieganej codzienności przeoczymy. Lifestyle to życie i sposób na życie. To niepozowane momenty łapane na zdjęciach. Możecie pomyśleć, po co mi taka sesja zdjęciowa, skoro sama robię miliard takich zdjęć dziennie telefonem?

Poniekąd zgadzam się z takim pytaniem, myśląc, dlaczego mam płacić komuś za co, co mogę zrobić sama. Tylko w tym jest ukryte inne pytanie: Jak robić dwie rzeczy naraz i to jeszcze w naturalny niewymuszony sposób? Można by np ustawić aparat na statywie włączyć tryb seryjny i próbować złapać ostre momenty w kadrze. Jednak czy to już będzie na tyle naturalne i łatwe do osiągnięcia?

Aparat nie będzie sam robił zdjęcia, reagując na nasze przemieszczanie się czy zmieniające się światło. Do pojedynczych zdjęć świetnie sprawdzi się statyw. Do większości potrzebny jest ktoś, kto tym aparatem pokieruje. Do tego ilość zdjęć jaką sami sobie robimy w dobie cyfryzacji to jakiś obłęd, sama mam kilka tysięcy zdjęć na telefonie, które giną bezpowrotnie z różnych przyczyn, choćby zmiany telefonu lub ich ilości w nim przechowywanej. Taka sesja u profesjonalisty, to wybór i selekcja najważniejszych momentów, które będą cenniejsze niż tysiące innych zdjęć upchanych cyfrowo i co najważniejsze, na wszystkich ujęciach możecie być razem z rodziną czy drugą połówką.

Sesja lifestyle pozwala zachować te najbardziej ulotne momenty, o których najczęściej nawet nie myślimy. Jednak zatrzymane na zdjęciach mają dla nas największą wartość. Tworzą naszą historię, pokazują prawdziwość chwili, piękno emocji oraz magię światła i kolorów, które to wszystko ze sobą łączą w całość.

Portret ludzki w fotografii lifestyle to najważniejsze spoiwo, najbardziej żywy organ. Zacznijmy się fotografować! Dajmy się w ten sposób poznać. Zachowywać cząstkę siebie na zdjęciach, budując tym samym piękne wspomnienia do prywatnych albumów, drukując je, wyciągając z czeluści dysków komputera. Niech te fotografie żyją i dają nowe emocje, zatrzymując wspomnienia na lata na fotografiach życia.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI LIFESTYLE ?

Podstawą sukcesu sesji lifestyle są chęci i pozytywne nastawienie, w następnym kroku pomysł, wybór stroju oraz miejsca na zdjęcia, a wisienką na torcie są dobre relacje i zaufanie do fotografa.

WYBÓR MIEJSCA| Najlepszym miejscem do takiej sesji będzie otoczenie związane z głównym tematem sesji. Sesje rodzinne z dziećmi najlepiej sprawdzą się wśród ulubionych lub nowych zabawek. Odciągną ich uwagę od aparatu i pozwolą na świetną wspólną zabawę. Zatem bardzo dobrym rozwiązaniem jest dom, ogród lub ogólnie dostępna bawialnia dla dzieci. Sesja zdjęciowa w znanym otoczeniu rozluźnia, daje największą swobodę bycia sobą.

DOM/MIESZKANIE | Najbliższym miejscem każdej rodziny jest jej dom. Nie martwcie się jeśli Wasze mieszkanie nie jest jak z katalogu. Jest najpiękniejsze, bo jest Wasze, urządzone tak jak lubicie i najlepiej oddaje Wasz charakter. Jeśli jednak tak nie jest, bo np. dopiero się urządzacie i w tym momencie marzycie o takiej sesji zdjęciowej, można i ten motyw wykorzystać do zdjęć, podkreślając fakt tworzenia waszej historii w tym miejscu. Inną kwestią jest to, że fotograf nie zawsze musi ujmować na zdjęciach pełny obraz waszego domu. Może to być 1 pomieszczenie, a nawet kąt w domu.

WSKAZÓWKA| Warto spotkać się wcześniej z fotografem, pokazując mu dom i ustalając wtedy szczegóły sesji. Będzie to cenna wskazówka dla obu stron. Jeśli nie możecie się spotkać, dobrym pomysłem jest wysłanie kilku ujęć domu fotografowi, by mógł się odpowiednio przygotować do warunków panujących w domu, doradzi również Wam, gdzie mogą powstać najpiękniejsze ujęcia.

Warto zwrócić uwagę na porządek w domu. Nie mam tu na myśli oczywistego porządku (myślę ,że o nim nie muszę Wam nawet pisać tutaj ), a ukrycie na ten czas niepotrzebnych, a jednak widocznych rzeczy, np. telefonów czy kabli (od lampki nocnej, telewizora, czy ładowarki do telefonu), nadmiaru zabawek czy np. sprzętu do ćwiczeń. Kolejna sprawa to lustra, często nie wiadomo kiedy są wypalcowane przez dzieci, a mogą stanowić ciekawe źródło zdjęć. To samo duże okna lub szyby w pomieszczeniu, w którym będą zdjęcia.

Sesja dla par będzie bardzo zbliżona do zdjęć rodzinnych, z tą różnicą, że skupiona będzie na emocjach i uczuciach łączących dwoje ludzi, niż zabawie z dziećmi. Tematów do zrealizowania w domu jest bardzo dużo, począwszy od naturalnych czynności jak np. wspólne gotowanie czy odpoczynek, przez pasje, które możecie realizować w domu np. gra na instrumencie, aż bardziej intymne, romantyczne momenty, czułe gesty i spojrzenia. Świetnie wtedy można wykorzystać do tego światłocień w domu.

SESJA W PLENERZE| Zdjęcia w plenerze można zorganizować podobnie, wybrać się na spacer do lasu, na piknik, zabrać ze sobą gry, piłkę, jechać na rowerach lub latem pojechać nad wodę. Znane i lubiane przez Was otoczenie pozwoli wszystkim się rozluźnić, skupić na sobie i świetnej zabawie lub w przypadku pary, podkreślić Wasze wspólne pasje i uczucie, którym się darzycie. W tym cała magia takich zdjęć, łapiemy naturalne momenty,

bez patrzenia w obiektyw i sztucznego grymasu przypominającego uśmiech.

WYBÓR STROJU| Strój warto zawsze dopasować do okazji, tematu i miejsca. Jeśli pójdziemy do lasu czy na łąkę, odradzam szpilki i suknie wieczorowe. Niekoniecznie będzie to ze sobą współgrało, a na pewno odciągnie wzrok od istotniejszych kwestii takiej sesji. Spójność wszystkich szczegółów doda wartości sesji i stworzy jeszcze piękniejszy efekt.

WSKAZÓWKA | Przy większym gronie warto dopasować ubrania do siebie, postawić na 1 wspólny kolor (powtarzający się u wszystkich w jednej części garderoby, nie chodzi o pełny strój w 1 kolorze) , detal lub styl.

Jeśli tło ma być wzorzyste, postawmy na jednolite kolory bez faktur, warto dobrać strój na zasadzie kontrastów. Jeśli sesja ma być np w sypialni, bardzo delikatna to jednak i strój powinien to podkreślać swoim materiałem, krojem i o kolorem.

WSPÓŁPRACA Z FOTOGRAFEM | Wybór fotografa do takiej sesji powinien opierać się o przyjacielskie relacje z nim. Sesja lifestyle to otwarcie drzwi dla fotografa i wpuszczenie go do waszego naturalnego środowiska. Dobre relacje i swoboda bycia sobą przed fotografem to połowa sukcesu pięknych zdjęć. Jeśli tego zabraknie, będzie tworzył się dystans widoczny na zdjęciach oraz brak naturalności.

Tutaj nie liczy się idealne pozowanie, światło, a nawet techniczne aspekty, jak kompozycja zdjęcia, tutaj najważniejszy jest moment i emocje. Cała reszta stoi już tylko w rękach fotografa. Sukces takiej sesji tkwi w dobrym humorze i zaufaniu względem siebie.

10 NAJWAŻNIEJSZYCH KROKÓW DO PIĘKNYCH ZDJĘĆ Z SESJI LIFESTYLE

1.WYBÓR FOTOGRAFA dobra relacja z fotografem i swoboda bycia sobą to połowa sukcesu. Nie tylko styl zdjęć fotografa jest ważny, liczy się również dopasowanie do klienta. Sesja lifestyle to nie jest sztampowe pozowanie. Tu dzieje się magia, gdy jest odpowiedni klimat, swoboda bycia sobą i wzajemne z rozumienie potrzeb i oczekiwań.

2.USTAL KONCEPCJE SESJI Jak wyobrażasz sobie taką sesje? Co chcesz uwiecznić? Jaki będzie temat główny zdjęć: rodzina, pasja, praca, czas narzeczeństwa?

3.ZAREZERWUJ CZAS I MIEJSCE Przed ustaleniem szczegółów warto wziąć pod uwagę predyspozycje ( jeśli sesja z dziećmi najlepszy czas ich aktywności), pogodę, jeśli myślimy o sesji w plenerze oraz najlepsze możliwości (światło, spokój, brak rozpraszaczy w miejscu zdjęć).

4.WIZUALIZUJ To świetne ćwiczenie na każdą okazję. Spróbuj sobie wyobrazić jak może wyglądać taka sesja, uwzględnij swoje pragnienia i obawy, możesz się tym również podzielić z fotografem to na pewno wzmocni wasza relacje i pozwoli wspólnie poradzić sobie z obawami. Opowiedz o swoich kompleksach, patrzymy na siebie w zupełnie inny sposób niż inni, przez pryzmat tego co lubimy lub nie w sobie. Zatem podpowiedz fotografowi czego nie lubisz, a już ułatwisz mu sprawę i sprawisz, że ograniczysz kadry, które nie będą ci się podobały, mimo że może dla fotografa będą idealne.

5.ZAPLANUJ GARDEROBĘ To szczegół, który może zarówno wpłynąć pozytywnie jak i negatywnie na końcowy efekt zdjęć. Dostosuj strój do miejsca, pogody i pozostałych osób na zdjęciach. Warto stworzyć spójny styl dla wszystkich fotografowanych osób. Uwzględnić również strój rezerwowy w razie czego 

6.UWZGLĘDNIJ DODATKOWE WYDATKI Sesja to wyjątkowy czas, dlaczego nie potraktować i siebie wyjątkowo do sesji? fryzjer i makijażystka to zawsze dobry pomysł i + 100 do samooceny przed obiektywem. Jeśli sesja jest w plenerze należy uwzględnij jeszcze koszty dojazdu, parkingu czy posiłku. Zastanów się również, czy jakieś dodatki nie będą ciekawym pomysłem, by podkreślić charakter sesji. Pozwolą również skupić na sobie uwagę i ułatwią „pozowanie”, zajmą ciało i umysł.

7.ZADBAJ O DOBRY HUMOR, WYŚPIJ SIĘ, ZJEDZ PRZED SESJĄ COŚ LEKKIEGO Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę się za bardzo skupić, gdy jestem głodna. Zatem nigdy nie idziemy na sesję z pustym żołądkiem, bo o niczym innym nie będziecie myśleć jak tylko o jedzeniu. Jednak zjedz coś lekkiego, by nie męczyły cię żadne fizjologiczne problemy na sesji. Wyspana, wypoczęta buzia wygląda na świeżą i promienną, nic tak nie dodaje uroku jak naturalny błysk w oku! ( nawet Photoshop! )

8.ODŁÓŻ STRES NA BOK, STRACH MA TYLKO WIELKIE OCZY Jeśli stresujesz się przed sesją, to jest to zupełnie normalne. Sama stojąc przed obiektywem czuję tremę, nawet gdy fotografuję siebie samą . Jednak postaraj się zostawić ten stres z daleka od sesji zdjęciowej. Spróbuj się rozluźnić i skupić uwagę na swojej drugiej połówce, czy dzieciach. Jeśli planujesz sesję indywidualną zacznij zdjęcia od tych z rekwizytem, by przerzucić skupienie i myśli na czymś innym. Wystarczy, że fotograf się stresuje, że to on trzyma w rękach efekt tej sesji oraz Wasze wspomnienia.  TAK! Fotograf stresuje się milion razy bardziej niż Ty, w końcu to na nim spoczywa atmosfera, Wasz komfort współpracy oraz końcowe kadry.

9.POZWÓL SOBIE NA BYCIE SOBĄ Sesja lifestyle to genialny rodzaj sesji pozwalający na bycie sobą, pokazanie naturalnych emocji i robienie tego co się lubi, kocha i interesuje tyle tylko, że przed obiektywem. Zatem nikt nie mówi tu o pozowaniu, pokazywaniu lepszego profilu i ułożeniu ciała.

Ty bądź sobą, zachowuj się w miarę naturalnie, a resztę aspektów technicznych zostaw w rękach fotografa. Dobry fotograf pokaże cię zawsze w dobrym świetle i pokieruje tak, by wyszło jak najlepiej. 

10.ZAUFAJ FOTOGRAFOWI Dlatego wybór fotografa to tak istotna kwestia. Czując się dobrze w jego towarzystwie, rozluźnisz się, pozwolisz sobie na bycie naturalnym i co ważne, obecność osoby trzeciej nie będzie wpływać na twoją samoocenę i przebieg sesji. Nie bój się poprosić o spotkanie przed sesja, by się lepiej poznać, napić wspólnie kawy, porozmawiać o wszystkim i o niczym lub omówić obawy czy przebieg takiej sesji.

Moje przykładowe sesje lifestyle znajdziecie tutaj :

SESJA RODZINNA – LIFESTYLE WITH BOOKS 
SESJA DLA PAR – Z PASJĄ W TLE